Стінові блоки з пористого бетону застосовують в якості будівельного матеріалу для несучих зовнішніх і внутрішніх стін. Будівництво таких стін обходиться в 2-3 рази дешевше стін з цегли, причому за якістю вони значно вищі цегельних. Газобетонні блоки різної товщини також підходять заповнення каркаса при монолітному залізобетонному житловому будівництві.

За екологічності газоблок стоїть в одному ряду з деревом. Його перевага - теплоізоляційні властивості, які підходять і для теплих, і для холодних кліматичних умов.

Промисловість випускає газоблоки з пористого газобетону щільністю від 300 до 600 марки (кг / м3). Газоблок щільністю Д300 використовують лише як утеплювач, а щільністю Д400 - для будівництва несучих стін і заповнення каркасів. Газоблок з щільністю Д500 і Д600 застосовують для будівництва будинків висотою до трьох поверхів, з блоків щільністю 600 кг / м3 можна будувати і більш високі будинки при використанні армопоясу.

З пористого газобетону випускають такі елементи:

  • плоскі газоблоки товщиною 375 і 400 мм для зовнішніх стін і стін підвалів;
  • гладкі плоскі газоблоки і газоблоки замкові (з пазом і гребенем);
  • для зовнішніх стін поверхів - товщиною 300 мм;
  • для несучих внутрішніх стін - товщиною 200 або 250 мм;
  • для внутрішніх стін при обкладанні ванн, труб та ін. - товщиною 75-150 мм;
  • готові прямі і арочні газоблочні перемички або армовані П-подібні елементи (У-блоки) для віконних і дверних прорізів;
  • плоскі газобетонні блоки або повнозбірні газобетонні плити перекриття з тепло- і звукоізоляційні заповнювачами для міжповерхових перекриттів і підвалів;
  • готові елементи сходів;
  • плити для даху.

У продажу є також сухі клейові суміші для кладки газоблоків і сухі штукатурні суміші для зовнішньої і внутрішньої обробки.

Для розпилювання застиглої маси пористого газобетону на газоблоки вітчизняні заводи використовують різне устаткування. Якість розпилювання впливає на точність геометричних розмірів газоблоків. Слід зазначити, що краще геометричні форми виходять при роботі на устаткуванні фірм «Аэрок», «ЮДК» и «Стоунлайт».

Вироби, що мають значне відхилення (+ -3-10 мм), при будівництві укладають на товстий шар цементно-пісочного розчину товщиною в 10-12 мм (тобто як і при звичайній кладці), що дозволяє компенсувати кривизну. Блоки з мінімальними відхиленнями розмірів (+ -1 мм) можна монтувати на клей. Товсті шви з цементно-піщаного розчину мають велику теплопровідність, ніж пористий газобетон, і грають роль «містків холоду». У разі застосування клею шви в кладці виходять більш тонкими, товщиною всього в 1-2 мм. Така стіна практично однорідна, тобто характеризується мінімальними втратами теплозберігаючих властивостей пористого автоклавного газобетону на швах.

Кладка з використанням клею має економічну перевагу. Звичайно, вартість 1 кг клею більше, ніж 1 кг розчину, але при меншій товщині шва на кладку йде значно менше клею. У підсумку витрати виходять в середньому на 30% нижче, ніж при використанні цементно-піщаного розчину. Але слід ще раз повторити: монтаж на клей допустимий лише для газоблоків з відхиленнями розмірів + - 1мм!

Багато хто побоюється будувати стіни підвалу з пористого газобетону, вважаючи, що у вологому грунті вони будуть зруйнуються. Зараз виробляються гідроізоляційні матеріали, наприклад, сухі суміші, а також еластичні гідроізоляції, які витримують напір води близько 20 т / м2 і більше. Тому можна спокійно викладати підвал з ніздрюватобетонних газоблоків.

Під стінами підвалу з пористого газобетону повинна бути дуже міцна основа - монолітна залізобетонна плита. Для виготовлення плити спочатку риють котлован на глибину 3-3,5 м (залежно від глибини підвального приміщення) і відсипав пісочну або гравійну подушку. Потім роблять опалубку по периметру майбутньої плити, укладають металеву арматуру в два, а краще в чотири ряди (нитки). Потім обв'язують або зварюють прути арматури між собою і заливають бетоном.

Після застигання бетонної плити підстави приступають до кладки стін підвалу. Спочатку на бетон наносять тонкий шар розчину, потім настилають два шари гідроізоляції з руберойду. Поверх руберойду укладають більш товстий шар розчину, на який і ставлять газоблоки. Кладку починають з кутів.

За кутовим газоблоків і по шнуру укладають інші газоблоки першого ряду. Для зручності перенесення плоскі газоблоки мають ручки. Всі нерівності загладжують за допомогою терки, шліфують, а потім ретельно очищають кладку від пили. Наступні ряди укладають вже не на розчин, а на клей. Його тонкий шар наносять спочатку на стиковий, а потім - на горизонтальний шов. Другий і всі наступні ряди кладки перев'язують (стикового шов повинен проходити не менш ніж в 10 см від шва попереднього ряду).

Зведення стін будинку проводять в такому порядку. На викладені стіни підвалу (або на стрічковому фундаменті) монтують перекриття з армованого пористого газобетону. Можна також використовувати плити перекриття зі звичайного залізобетону.

Ряд газоблоків, на який спирається перекриття, необхідно армувати. При цьому утворюється монолітний пояс, який дозволяє рівномірно розподілити навантаження на стіну. Для перекриттів невеликого будинку можна використовувати балки із брусів перетином 150х150 мм.

Перед зведенням стін першого поверху укладають гідроізоляційний шар руберойду і встановлюють кутові газоблоки. Далі зводять стіни так само, як і в підвальному приміщенні. Якщо використовуються плоскі газоблоки, постачання пазом і гребенем, то розчин на стикові поверхні при кладці не завдають.

До початку кладки стін треба визначитися з типом і розміром віконних і дверних прорізів. Всі необхідні несучі перемички встановлюють одночасно із зведенням стін, які зазвичай укладають на тонкий шар розчину. Їх не можна обрізати по довжині.

Улаштування перекриття першого поверху нічим не відрізняється від монтажу плит підвального приміщення.

Зводити несучі стіни і одночасно будувати внутрішні перегородки незручно, так як останні просто утрудняють руху. Тому за перегородки беруться після зведення основних стін. Для внутрішніх перегородок цілком підходять блоки розміром 100х200х600 мм або 75х200х600 мм. Такі перегородки (оскільки вони досить легкі) можна успішно робити в літніх будиночках з дерев'яними перекриттями. Для класичної дерев'яного даху в останньому ряду блоків зробити армований пояс. До нього болтами кріплять дерев'яні бруси - прогони, а до них - всі дерев'яні конструкції.

Оштукатурювання стін - традиційний вид оздоблення будинків з пористого газоблоку. Для захисту кутів, кромок цоколів і ін. При оштукатурюванні стін використовують шини. Одночасно по ним вивіряють товщину шару штукатурки.

Стіни з газоблоку необхідно обробляти, оскільки матеріал є пористим то він більше вбирає вологу.