Дрібні блоки (вироби мають розміри більше звичайних розмірів керамічної і силікатної цегли), Застосовувані для ручної кладки, також називають керамічними каменями.

Керамічні камені роблять тільки з порожнечами. Їх виготовляють розмірами 250х120х138 (звичайний, подвійна цегла), 288х138х138 (модульні), 250х250х120 (укріплення з горизонтальним розташуванням порожнеч). Найбільш поширеним є подвійна цегла.

Керамічні камені застосовують для влаштування стін і перегородок. як і пустототіла керамічна цегла, їх не слід застосовувати для влаштування фундаментів, цоколів і стін вологих приміщень.

Стіни з керамічних пустотілих каменів (250х120х138 мм) з сімома або великим числом щілинних порожнеч викладають за тими ж правилами перев'язки, що і при кладці із звичайної керамічної цегли.

Кладку інших видів каменів з поперечними щілиноподібними порожнечами виконують із застосуванням однорядною (ланцюговий) перев'язки, а кладку з каменів з поздовжніми щілинними порожнечами - по однорядної або багаторядній перев'язки з укладанням тичкового ряду через 2 ложкових.

Розчин, який застосовують для кладки стін з пустотілих керамічних каменів, повинен мати рухливість, відповідну занурення конуса на 7-8 см. Більш рідкий розчин заповнить порожнечі в каменях, що погіршить теплотехнічні властивості кладки.

Всі шви в конструкціях стін, стовпів і перемичок з керамічних каменів повинні повністю заповняться розчином. Товщина горизонтальних швів кладки з пустотілих керамічних блоків повинна становити так само, як і при кладці із звичайної глиняної цегли, в межах висоти поверху в середньому 12 мм, а середня товщина вертикальних швів - 10 мм. При цьому товщина певних швів повинна бути не більше 15 мм і не менше 8 мм для вертикальних і 15 мм для горизонтальних швів.

Викласти забутовки у звичайному порядку не дозволяє висота керамічних каменів, тому версти з керамічних каменів викладають у дещо іншій послідовності. Після зовнішньої версти спочатку кладуть забутовочний ряд, а потім вже внутрішню версту. Кожну зовнішню версту, потім забутовки і внутрішню версту ряду укладають особливим способом, при якому досягається повне заповнення розчином поперечних швів і підвищуються як теплозахисні властивості кладки, так і її міцність.

Поперечикову (тичкову) зовнішню версту викладають таким чином.

Для зручності проведення кладки версти у внутрішнього краю на обріз стіни розкладають подвійна цегла на відстані 5-6 см один від одного з великим свесом. Відстань між останнім покладеним у зовнішню версту керамічним каменем і першим розташованим повинно бути не менше 35-40 см. Потім під зовнішню версту розстеляють лопатою на стіні грядку розчину на довжину 70-80 см, відступивши від краю стіни на 1,5 - 2 см. Розчин на ліжку розрівнюють кельмою, беруть камінь рукою за ложковие грані, нахиляють його і в той же час накидають кельмою Г-образно розчин на ложкових грань каменю.

Далі, підтримуючи камінь кельмою, підносять його до місця укладання, повертають постіллю вниз і щільно притискають до покладеному раніше, осаджуючи натиском руки. Вичавлений 3-4 стусанами розчин підрізають кельмою і скидають на кладку.

Поперечикову (тичкову) внутрішню версту викладають у такій послідовності.

На внутрішній версті стіни з невеликим свесом на ложки розкладають камені, розташовуючи їх впритул один до іншого. Далі на стіні під внутрішню версту розстеляють лопатою грядку розчину і таку ж грядку кладуть на розкладені камені. Розрівнюють розчин кельмою на кладці і підготовлених подвійних цеглинах. Беруть камінь обома руками за торцеві грані, піднімають його і підносять до місця укладання, поступово повертаючи так, щоб його грань з розчином зайняла вертикальне положення. Розчин не буде сповзати, якщо остаточний поворот здійснюють у момент осаджування каменя на ліжко. Укладаючи камінь на місце, ліву руку пересувають вгору по тичкової грані для того, щоб пальці не були затиснуті між каменями зовнішньої і внутрішньої верст, потім щільно притискають укладається камінь до покладеним раніше і осаджують його натиском руки. Описаними прийомами можна також укладати і зовнішню поперечикову версту. Однак такі прийоми роботи менш зручні при ширині стіни більш ніж в підлогу цегли.

Кладку ложкової зовнішньої версти ведуть в наступному порядку. Камені керамічні (подвійні блоки) надолужують ложками на внутрішній половині стіни, розкладаючи їх порожнечами вгору. При цьому витримують відстань 35-40 см між останнім покладеним у зовнішню версту каменів і першим надолуженим. Під зовнішню версту розстеляють лопатою грядку розчином. Потім, розрівнявши розчин по ліжку для укладання двох-трьох каменів, лівою рукою беруть камінь за дві бічні грані і підносять його до місця укладання. Захоплюють кельмою розчин з грядки і накидають його на поперечикову грань каменю. Опускають камінь на постіль, щільно притискають його до покладеному раніше і осаджують натиском руки. Після укладання двох-трьох каменів підрізають кельмою виступив з швів розчин і скидають його на кладку.

Кладку ложкової внутрішньої версти ведуть після влаштування забутовки.

Камені попередньо надолужують на середину стіни, розчин розстеляють грядкою шириною 80-100 мм, відступивши від грані стіни на 1,5 - 2 см, а кладку ведуть прийомом, аналогічним кладці ложков зовнішньої версти.

Забутовки викладають після зовнішньої версти. Камені, що укладаються в забутовки стусанами, надолужують насухо на обріз стіни у внутрішнього краю так само, як при кладці тичкової зовнішньої версти. Потім лопатою розстеляють грядку розчину для утворення ліжку між зовнішньою верствою кладки і надолужити керамічними каменями. Грядку роблять з потовщенням (гребенем), зверненим у бік укладених каменів. Це робиться для того, щоб розчину вистачало на часткове заповнення поздовжнього вертикального шва. Іншу грядку розчину укладають на надолужити камені. Розчин розрівнюють по ліжку і укладають камені такими ж прийомами, як і в поперечикову внутрішню версту.