Полегшені кладки застосовують у тих випадках, коли стіни необхідно зробити більш тонкими, без зміни їх теплотехнічних властивостей. Цей вид кладки дає економію цегли для зовнішніх стін - 40%, для внутрішніх стін - 20%. У полегшених кладках частина цегл (каменів) замінюють легким бетоном, засипками або повітряними прошарками. Сухі засипки і вкладиші зменшують кількість вноситься вологи, що вводиться в стіну, що дозволяє швидше приступати до опоряджувальних робіт.

Найбільш поширені цегляні стіни полегшених конструкцій з горизонтальними цегляними діафрагмами і стіни колодцевой кладки. Іноді використовують інші типи полегшених кладок, наприклад кладку з облицюванням теплоізоляційними плитами, кладку з розширеними швами.

Кладку стін полегшеної конструкції ведуть з розшивкою швів з фасадної сторони. На ділянках біля обрізах цоколя і піддонних ділянках зовнішніх стін для захисту їх від зволоження верхні 2 ряду викладають суцільний цегляною кладкою.

Полегшену цегляно-бетонну кладку з горизонтальними цегляними діафрагмами можна застосовувати при будівництві будівель заввишки 1, 2 і 3 поверхи.

Склад легкого бетону вибирають залежно від поверховості будівлі, що будується, якості заповнювачів і марка цементу.

Полегшена цегляно-бетонна кладка складається з двох стінок товщиною у пів цегли і укладається між ними легкого бетону. Зв'язку стінок виконують точкових рядами, заходящими в бетон в підлогу цегли. Точкових ряди розташовують через кожні 3 або 5 ложкових рядів кладки. Діафрагми (точкових ряди) можна розміщувати в одній площині в залежності від прийнятої товщини стіни, яка може бути 380-680 мм.

Замість суцільних точкових рядків поздовжні стіни можна пов'язувати окремими цеглинами, що укладаються в поздовжніх стінках стусанами не рідше ніж через 2 ряди по висоті і не рідше ніж через 2 цегли, укладеними ложками по довжині поздовжніх стінок.

Зведення стін виконують поясами, висота яких визначається поперечної перев'язкою кладки точкових рядами. У стінах, перев'язують точкових рядами розташованими в одній площині, кладку починають з тичкового ряду. Після його укладання викладають зовнішню версту стіни на висоту 2-х ложкових рядів і слідом за нею - внутрішню версту стіни на ту ж висоту. Після цього заповнюється проміжок між стінками легким бетоном і знову кладуть стінки до тичкового ряду. Надалі кладку продовжують в тій же послідовності.

При розташуванні точкових рядів вразбежку спочатку викладають зовнішню поперечикову і внутрішню ложковую версти, потім 2 зовнішніх і 2 внутрішніх ложкових ряду. Після цього простір між викладеними цеглою рядами, заповнюють бетоном. Після закінчення укладання бетону в цей пояс знову виводять по 3 ряди цегельної кладки. Спочатку кладуть зовнішню ложковую версту, а потім внутрішню, в якої першим кладу тичковий ряд, а потім - 2 ложкових. Далі процес кладки повторюється.

Полегшена колодцевая кладка
складається з двох поздовжніх стінок товщиною у пів цегли кожна, розташованих один від одного на відстані 140-340 мм поперечних стінок товщиною пів цеглини. Поперечними стінками через 650-1200 мм з'єднують між собою по довжині поздовжні стінки.

Кладку поперечних стінок перев'язують з поздовжніми стінками через 1 ряд по висоті. Утворені колодязі між поздовжніми і поперечними стінками заповнюють легким бетоном, засипними і мінеральними теплоізолюючими матеріалами (щебінь і пісок легких гірських порід, керамзит, шлак і ін.) І легкобетонну вкладишами у вигляді каменів і плит. При товщині стін, не кратне підлогу цегли, поперечні стінки викладають з розширеними вертикальними швами.

Щоб запобігти осідання термоизолирующей засипки, її укладають шарами товщиною 100-150 мм, потім ущільнюють пошаровим трамбуванням і поливають розчином через кожні 300-500 мм по висоті. При необхідності протівоосадочние розчинні діафрагми армують прутками або скобами з дроту.

Термоизолирующую засипку, завдяки жорсткості контуру кладки, можна виконувати відразу ж після зведення стінок на висоту 5 рядів, тобто такими ярусами, у рівні яких влаштовують протівоосадочние розчинні діафрагми.

Кладки з розширеними швами
застосовують при зведенні стін з цегли або легкобетонних каменів. Уширеннями шов розташовується ближче до зовнішньої поверхні стіни. Його розміри, як і загальна товщина стіни, призначаються проектом.

Уширеннями шов заповнюють неорганічними теплоізоляційними матеріалами або розчином (якщо кладку виконують на легких розчинах, що готуються на пористих заповнювачах).

Цегельна кладка з облицюванням теплоізоляційними плитами може мати товщину в підлогу цегли і 2 цегли. З внутрішньої сторони стіну утеплюють пеносілікатнимі та іншими плитними теплоізолюючими матеріалами, які встановлюють або впритул до кладки, або з відступом від неї на 30 мм, створюючи повітряний прошарок між кладками і плитами. Способи кріплення плитного утеплювача до цегляної кладки залежать від матеріалу плит і їх розмірів.