Розрізняють жирні, нормальні і худі розчини. У жирному розчині надлишок в'яжучого, тому він тріскається. У тощем багато заповнювача, він незручний в роботі і не відрізняється належної міцністю. Нормальний розчин містить в достатку скорозшивач і заповнювач.

Жирність розчину визначають в основному в глиняних і вапняних розчинах з допомогою весла, яким його перемішують. Якщо розчин сильно обволікає весло - він жирний, якщо ж прилипає окремими згустками - нормальний, а якщо розчин не прилипає до весла, а тільки бруднить його, -він худий. У жирний розчин додають заповнювач, а в худий - в'яжучі вещества.Для цегляної і кам'яної кладки використовуют цементні, цементно-глиняні, цементно-вапняні, глиняні і вапняні розчини.

Глиняний розчин застосовують для надземної кладки малоповерхових житлових і допоміжних будівель, які будуть знаходиться в сухому середовищі, а відносна вологість всередині приміщень не перевищуватиме 60%. Його готують наступним чином. Глину кладуть в ящик, заливають водою, додають необхідну кількість піску і перемішують. Перемішати жорстку глину з піском важко, тому краще вчинити так. За добу або більше глину змочують водою для розмочування. Потім у ящику або бочку її перемішують до отримання сметаноподібної маси. Цю масу зливають в інший посуд через сито з осередками розміром 3х3 мм. Така глина швидко і добре перемішуємо з піском. Якщо глина виявиться рідкою, то їй дають отстоятся і зливають зайву воду. Приготований розчин для більшої однорідності також рекомендується процідити через часте сито.

Вапняний розчин використовують для тих же цілей, що і глиняний. Кажуть з вапняного тесту або меленої негашеного вапна і піску. Якщо вапняне тісто вельми густе, то його краще спочатку протерти на ситі з осередками 10х10 мм, а потім додати в тісто трохи води і просіяного піску. Вапняне тісто розмішують з піском, додають по потребі воду і все це перемішують до однорідного стану. Щоб не було грудок, розчин краще процідити через сито. Склади глиняних і вапняних розчинів для кладки стін наведені в таблицях 1 і 2.

Склади глиняних розчинів (глина, пісок), об'ємні частини (таблиця 1)

Сорт глини

Обемне співвідношення

Марка розчину для клімата

Сухого

Помірного, вологого

Жирна

1:5

10

2

Средня

1:4

10

2

Худа або суглинок

1:3

10

2

 

Склади вапняні розчинів (вапно, пісок), об'ємні частини (таблиця 2)

Сорт извести

Обемне співвідношення при застосуванні

Марка розчину

вапнякового тіста

молотї кипілки

I

1:6

1:7

4

II

1:5

1:6

4

III

1:4

1:5

4

Відходи

1:2-3

-

2