Фундаменти із збірних залізобетонних блоків широко застосовуються при спорудженні котеджів та індивідуальних житлових будинків.

Слід зазначити, що цей вид фундаментів у світовій практиці практично не використовується, за винятком країн пострадянського простору. По суті, збірний фундамент є похідною від монолітної конструкції, але розрізаної на окремі складові блоки.

Перевагою фундаментів такого типу є скорочення термінів будівництва і можливість навантажувати конструкції практично відразу ж після монтажу. Але в той же час збірні фундаменти обходяться дорожче монолітних і не мають перед ними не яких переваг, а навпаки, велика кількість швів між фундаментними блоками ускладнюють роботи з гідроізоляції підвальній частині фундаментів. Крім того, у зв'язку з великою вагою залізобетонних конструкцій потрібне застосування вантажопідйомної техніки. Залізобетонні блоки ФБС, призначені для 1-9 поверхових будівель. Їх несуча здатність використовується більш ніж на 10%, внаслідок чого невиправдано зростає вартість нульового циклу. Стрічковий фундамент із збірних бетонних блоків програють по міцності та іншим експлуатаційним характеристикам монолітному фундаменту. Окремі блоки збірного фундаменту не можуть з такою ефективністю протистояти прикладеним навантаженням, і при великих опадах підстави в каркасі будівлі з'являються незворотні деформації і руйнування, тому для їхнього укладання потрібна щільна подушка або стійкий грунт.

Монтаж блоків ФБС здійснюють у такій послідовності.

До початку монтажу блоків готують основу фундаменту з крупного піску, покладеного шаром в 10-15 см. Вантажопідіймальний кран встановлюють таким чином, щоб від його тяжіння не обрушилися стінки котловану. Монтаж фундаментів виробляють два монтажника: стропальник і кранівник. Для зручності монтажу в кожному фундаментному блоці передбачені вантажозахоплювальні скоби із сталевого прута діаметром не менше 6 мм.

Укладання блоків-подушок починають від кута будівлі, причому спочатку монтують стрічки блоків-подушок під зовнішні стіни, а потім - під внутрішні. В процесі монтажу блоків готують постіль з розчину для чергового блоку безпосередньо перед його установкою. По осях перевіряють правильність укладання попереднього ФБС блоку, а при подачі кранівником чергового блоку розгортають його в необхідне положення. Кладку блоків ведуть на розчині з осадкою стандартного конуса 5-6 см. Середня товщина швів допускається 1,5 см. Після установки блоків на місце за допомогою рівня перевіряють його горизонтальність, а за допомогою схилу - положення блоку відносно осей. У разі неправильного положення блоку його піднімають і знову встановлюють з потрібним зміщенням.

Після цього вертикальні шви між блоками заливають розчином. Щоб уникнути витікання розчину вертикальні шви можна попередньо проконопатити. Якщо довжина фундаментних блоків не є кратною довжині сторін будинку, то між блоками утворюються проміжки. Їх заповнюють доборнимі блоками або монолітними вставками. Верхню частину збірного фундаменту вирівнюють монолітним поясом з арматурним каркасом.